O skrwie

SPŁYWY KAJAKOWE SKRWĄ PRAWĄ

Rzeka Skrwa Prawa płynie na granicy historycznych ziem mazowieckiej i dobrzyńskiej. Rzeka swój początek ma w okolicach miejscowości Płociczno w pow. żuromińskim. Następnie przepływa przez jezioro Skrwilno w okolicach Sierpca. Stamtąd malowniczo meandrując przepływa przez mazowieckie równiny aż do swojego ujścia w Zalewie włocławskim. Skrwa tworzy wyjątkowe i bardzo urozmaicone krajobrazy, czasem leniwie zawija wśród pól i łąk tworząc sielski  klimat, a czasem gwałtownie przyśpiesza otoczona przez wysokie, groźne i majestatyczne zbocza oraz zalesione mroczne pagórki. Nie bez przyczyny te ziemie noszą nieformalną nazwę Mazowieckiej Szwajcarii.

Rzeka ma ponad 100 km długości. Spływ rzeką od początku do Wisły trwa ok 5-7 dni, ale można odbyć również spływ krótszy 2-3 dniowy lub jednodniową eskapadę. Rzeka w swoim górnym i środkowym etapie wije się spokojnie aby następnie przyśpieszyć w okolicach Sikorza. Przeważa poziom trudności łagodny. Ostatni odcinek od Parzenia/Sikorza do ujścia rzeki jest nieco bardziej wymagający ponieważ uczestnicy muszą co jakiś czas przenieść kajaki przez naturalne  przeszkody.

Na Skrwie można obserwować funkcjonujące elektrownie wodne, ale także pozostałości i ruiny po starych jazach, młynach, papierniach, krochmalniach, które w przeszłości pracowały na rzece wykorzystując energię płynącej wody.

Wzdłuż rzeki swoje siedziby mają mieszkańcy pięknie położonych miejscowości m.in. Łukomia, Kwaśnego, Chocznia, Malanowa, Tłuchowa, Obrębu, Cieślina, Bądkowa, Janoszyc, Brudzenia Dużego, Parzenia, Sikorza, Lasotek, Radotek, Cierszewa i Murzynowa. Z historią tej ziemi wiążą się wybitne postacie m.in. Paweł Włodkowic z Brudzenia i Stanisław Murzynowski. W pobliskim Popowie urodził się Lecha Wałęsa. Częstymi gośćmi byli pisarze i artyści m.in. Julian Tuwim, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Antoni Słonimski, Kazimiera Iłłakowiczówna, Stanisław i Józef Czajkowscy, Konrad Krzyżanowski.

Miłośnicy przyrody mogą cieszyć się bogactwem kwiatów i roślin wodnych oraz licznymi okazami ptaków, które śpiewem umilają spływ. W rzece bytują m.in. pstrągi, klenie, szczupaki, okonie, płocie, miętusy. Na uwagę zasługują hydrotechniczne budowle stworzone przez bobry, które znakomicie zadomowiły się w rzece.

Niewątpliwym atutem Skrwy, który ją wyróżnia spośród rzek Mazowsza jest fakt, że pomimo unikatowego charakteru i otoczenia wciąż jest rzeką mało znaną Jest wolna od zgiełku i tłoku, który towarzyszy popularniejszym kierunkom kajakarskich wędrówek, a szczególnie poza weekendem panuje tu spokój i cisza jakże potrzebne do prawdziwego wypoczynku. Niech jednak nie zwiedzie Was ten sielski opis, często trzeba szarpnąć mocniej wiosłem, a czasem przerzucić kajak nad zwalonym drzewem.

Początek wyprawy ma miejsce w Brudzeniu Dużym przy moście na Skrwie, skąd rozpoczyna się transport uczestników i kajaków w wybrane miejsce na rzece.

Odległość do: Warszawy ok. 130 km, Płocka ok 20 km, Włocławka ok 40 km, Łodzi ok. 130 km, Torunia ok. 85km.

Kto kocha polską przyrodę i ma ochotę na przygodę na łonie natury znajdzie tu miejsce dla siebie. Ostrzegamy, ta rzeka urzeka.

Zapraszamy!